Today is Friday, August 18, 2017

TRACK & FIELD -- County championships

  Email   Print
Watertown's Darby Wood

15th consecutive win in local event
Lebanon High's lock on the Wilson County Track & Field Championships continued for a 15th consecutive year following Tuesday's (April 12) competition at Clifton Tribble Field / Danny Watkins Stadium.

LHS captured first place with 366 points, with Wilson Central placing second at 256.

Mt. Juliet earned third place at 242 points while Watertown's fledgling program totaled 82 points for fourth. Friendship Christian finished fifth with 44 points and Mt. Juliet Christian placed sixth with 25 points.

Lebanon High will host the District 9-AAA Championships Monday, April 18.

Here's a look at the individual events from Tuesday.
Shot Put (G): 1st Alyssa Thomas (MJ) 29'10"; 2nd Dowell (L) 24'7"; 3rd Sanders (WC) 23'10"; 4th Brookshire (L) 22'11"; 5th Lanius (WC) 22'9"; 6th Turner (L) 21'4".
Shot Put (B): 1st Braidon Miller (WC) 47'6"; 2nd Haffner (L) 43'; 3rd Scott (MJCA) 42'4 ½"; 4th K. Miller (WC) 39' 9' 5th Hylick (MJCA) 39'3"; 6th Young (L) 38'2".

Disc (G): 1st Alyssa Thomas (MJ) 92'5"; 2nd Beadle (L) 73'; 3rd Megan K (WC) 67'6"; 4th Davis (WC) 65'2"; 5th Sanders (WC) 63'4".
Disc (B): 1st Braidon Miller (WC) 137'11"; 2nd K. Miller (WC) 131'10 ½"; 3rd Haffner (L) 128' 8"; 4th Scott (MJCA) 122'7"; 5th Hylick (MJCA) 97'11 ½"; 6th Barker (WC) 94'8".

High Jump (G): 1st Monica Maclin (L) 4'10"; 2nd Fuqua (L) 4'10"; 3rd Neuble (L) 4'8"; 4th Darnell (WC) 4'2".
High Jump (B): 1st David Coville (L) 6'2"; 2nd Reynolds (L) 6'2"; 3rd Bates (W) 5'8'"; 4th Ruttlen (MJ) 5'6"; 5th tie Elrod (WC) & High (WC) 5'4".

Long Jump (G): 1st Abby Elkins (MJ) 14' 11 ½"; 2nd Maclin (L) 14'10"; 3rd McCarthy (MJ) 18'11 ¾"; 4th Patterson (W) 13'8 ¾; 5th Myers (WC) 13' 8"; 6th Walker (L) 12'11".
Long Jump (B): 1st Raheem Reynolds (L) 22' 1 ½"; 2nd High (WC) 20' 1 ¾"; 3rd Gardner (L) 19' 10 ¾"; 4th Baker (L) 19' 6 ½"; 5th Tibbs (MJ) 18'9"; 6th Kittell (MJCA) 18' 4 ¼".

Triple Jump (G): 1st Monica Maclin (L) 31' 5"; 2nd Elkins (MJ) 27'7 ¾"; 3rd Martin 24'6 ¾"; 4th Cogmon (MJ) 24'5".
Triple Jump (B): 1st Raheem Reynolds (L) 40' 11 ½"; 2nd Marsh (MJ) 40'8"; 3rd Earps (L) 40'6"; 4th Tibbs (MJ) 38' ½"; 5th Rutland (MJ) 37' 7 ¾"; 6th Pullen (L) 33'4".

4 X 800 (G): 1st MJ 10:45, 2nd L 11:18; 3rd WC 11:21; 4th W 12:40.
4 X 800 (B): 1st WC 8:37; 2nd MJ 8:40; 3rd L 9:50; 4th W 10:58.

High Hurdles (G): 1st Ashley Grimes (L) 16.97; 2nd Rand (W) 17.55; 3rd Dunlap (MJ) 18.43; 4th Bailey (WC) 19.21; 5th Raymond (L) 19.68; 6th Myers (WC) 20.12.
High Hurdles (B): 1st Will Burruss (FC) 16.36; 2nd Baker (L) 16.46; 3rd Kintzler (L) 16.90; 4th Magers (L) 17.64; 5th Shea (MJ) 17.94; 6th Jarmen (WC) 18.62.

100 (G): 1st Darby Wood (W) 12.50; 2nd Oldham (MJ) 12.81; 3rd Rand (W) 12.99; 4th Nueble (L) 13.31; 5th Jennings (WC) 13.37; 6th Hatcher (WC) 13.40.
100 (B): 1st D'Andre Harris (L) 11.27; 2nd McBroom (WC) 11.37; 3rd Foutch (FC) 11.37; 4th Jones (L) 11.56; 5th Wren (W) 11.59; 6th Ruttlen (MJ) 11.61.

4 X 200 (G): 1st LHS 1:53.56; 2nd WC 1:53.84; 3rd MJ 1:57.03; 4th W 2:03.09.
4 x 200 (B): 1st MJ 1:34.09; 2nd WC 1:39.51; 3rd MJCA 1:45.36.

1600 (G): 1st Hailey Parker (MJ) 5:46; 2nd Spring (MJ) 5:49; 3rd Dozier (L) 5:57; 4th Strickland (L) 6:18; 5th Martin (L) 6:25; 6th Fanning (WC) 6:36.
1600 (B): 1st Joel Barlow (WC) 4:33; 2nd Njezic (L) 4:40; 3rd Kawasaki (L) 4:42; 4th Pody (WC) 4:43; 5th Riggons (WC) 4:48; 6th Stewart (MJ) 4:50.

4 X 100 (G): 1st LHS (Rheema Brinkley, Ashley Grimes, Zyrina Nueble & Jasmine Fuqua) 53.00; 2nd WHS 54.28; 3rd MJHS 54.34; 4th WCHS 55.18.
4 x 100 (B): 1st MJHS 45.22; 2nd WHS 47.31; 3rd WC 47.72; 4th MJCA 49.78.

400 (G): 1st Rebecka Mannerford (WC) 1:03.5; 2nd Karsten (MJ) 1:04.2; 3rd Johnson (WC) 1:07.1; 4th Yap (MJ) 1:08.2 ; 5th Carlton (L) 1:10.1; 6th Carillo (L) 1:11.6.
400 (B): 1st Will Earps (L) 52.4; 2nd Laribo (WC) 53.3; 3rd Marsh (MJ) 53.7; 4th D'Anthony Harris (L) 53.9; 5th Edmundson (MJ) 55.1; 6th Forth (MJ) 55.2.

Low Hurdles (G): 1st Ashley Grimes (L) 51.34; 2nd Jones (FC) 53.56; 3rd Dunlap (MJ) 54.65; 4th Topley (L) 55.99; 5th Pitman (FC) 56.68; 6th Bailey (WC) 56.34.
Low Hurdles (B): 1st D.J. Baker (L) 41.12; 2nd Buruss (FC) 43.84; 3rd Magers (L) 45.91; 4th Jarmen (WC) 46.06; 5th Tillie (MJ) 46.22; 6th Kintzler (L) 46.59.

800 (G) 1st Julia Karsten (MJ) 2:32; 2nd Dozier (L) 2:36; 3rd Spring (MJ) 2:39; 4th Parker (MJ) 2:40; 5th Phifer (WC) 2:49; 6th Robbins (L) 2:53.
800 (B): 1st John Elrod (WC) 2:01; 2nd Baylor (WC) 2:01; 3rd Peterson (WC) 2:02; 4th Andrews (L) 2:05; 5th Stewart (MJ) 2:10; 6th Schimkorski (MJ) 2:13.

200 (G): 1st Darby Wood (W) 27.12; 2nd Fuqua (L) 27.24; 3rd Mannerford (WC) 27.59; 4th Rand (W) 27.93; 5th Presley (WC) 28.37; 6th Jennings (WC) 28.44.
200 (B): 1st Speedy Foutch (FC) 22.72; 2nd Earps (L) 23.09; 3rd Campbell (MJ) 23.65; 4th Laribo (WC) 23.90; 5th Jones (L) 23.96; 6th Claud (L) 24.0;

3200 (G): 1st Hailey Parker (MJ) 12:29; 2nd Eslinger (WC) 13:27; 3rd Dozier (L) 13:35; 4th Strickland (L) 13:42; 5th Martin (L) 14:05; 6th Lee (MJ) 14:32.
3200 (B): 1st Joel Barlow (WC) 9:48; 2nd Kawasaki (L) 10:23; 3rd Njezic (L) 10:34; 4th Pody (WC) 10:39; 5th Powell (MJ) 10:50; 6th Stewart (MJ) 10:53.

4 X 400 (G): 1st WC 4:31.50; 2nd MJ 4:35.31; 3rd L 4:49.95.
4 X 400 (B): 1st WC 3:36.06; 2nd MJ 3:39.91; 3rd L 3:43.91.

Related Articles
Read more from:
General Sports
Tags: 
Clifton Tribble Field, Darby Wood, District 9-AAA, Raheem Reynolds, track and field, Will Burress, Wilson County
Share: 
  Email   Print
Powered by Bondware
News Publishing Software

The browser you are using is outdated!

You may not be getting all you can out of your browsing experience
and may be open to security risks!

Consider upgrading to the latest version of your browser or choose on below: